Serbska państwowa firma energetyczna Elektroprivreda Srbije (EPS) wytwarza rocznie do siedmiu milionów ton popiołu i żużlu w swoich elektrowniach węglowych. Niewielka ilość jest sprzedawana, a reszta składowana na wysypiskach popiołów. Lafarge Serbia planuje wybudować fabrykę w pobliżu elektrowni Nikola Tesla B, która będzie wykorzystywać cały popiół powstający jako produkt uboczny spalania jako surowiec do produkcji cementu.
Nowa fabryka Lafarge Serbia będzie zużywać milion ton popiołu rocznie z elektrowni Nikola Tesla B ( TENT B ) do produkcji cementu. Wprowadzając popiół do swoich surowców w Serbii, producent cementu stosuje zasadę gospodarki o obiegu zamkniętym.
Według EPS, elektrownie węglowe w Serbii produkują rocznie od sześciu do siedmiu milionów ton popiołu, z czego sprzedaje się tylko pięć do sześciu procent. W zeszłym roku sprzedano tylko 180 000 ton.
Reszta składowana jest na własnych składowiskach popiołu EPS, które zajmują powierzchnię 1600 hektarów. Chociaż składowany popiół jest klasyfikowany jako odpad niebezpieczny, nadal trafia do powietrza i gleby, zanieczyszczając środowisko.
Nowa fabryka, zlokalizowana w miejscowości Ratari niedaleko Obrenovaca, będzie pierwszą w Serbii inwestycją wybudowaną tuż obok elektrowni, co umożliwi wykorzystanie popiołu u źródła.
Lafarge Serbia może rozwiązać długotrwały problem gromadzenia się popiołu w Serbii
Dzięki inwestycji rzędu 110 milionów euro cementownia Lafarge Serbia mogłaby rozwiązać długotrwały problem gromadzenia się popiołu w Serbii, ponieważ fabryka ma w planach również przetwarzanie popiołu z istniejących składowisk popiołu.
Istnieją dwa sposoby wykorzystania popiołu w budownictwie.
„Materiały, które można wykorzystać w budownictwie drogowym, pochodzą z istniejących składowisk popiołu. Materiał ten jest gotowy do wykorzystania w przemyśle drogowym. Jednak nowo powstały popiół, znany jako popiół lotny, nie może być stosowany w przemyśle cementowym lub betonowym ani w wielu innych branżach bez wcześniejszego przetworzenia. Właśnie tym będzie zajmować się zakład Ratari. Zmielimy, sklasyfikujemy i wybierzemy milion ton popiołu, aby wyprodukować nowe materiały budowlane” – powiedział RTS Dimitrije Knjeginjić, dyrektor generalny Lafarge Serbia.

Fabryka przyczyniłaby się do rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym w Serbii, a EPS zmniejszyłby ilość popiołu trafiającego na wysypiska śmieci, obniżyłby koszty operacyjne i potencjalnie przyniósłby zyski ze sprzedaży popiołu.
Wykorzystanie popiołu będzie miało ogromne znaczenie dla firmy, gdy CBAM wejdzie w życie 1 stycznia 2026 r. Rozporządzenie nakłada podatek na każdą tonę CO2 emitowanego podczas produkcji aluminium, żelaza, stali, cementu, nawozów sztucznych, energii elektrycznej i wodoru eksportowanych do UE.


