Członkowie parlamentu Czarnogóry zagłosowali za pierwszą w kraju ustawą o wykorzystaniu energii ze źródeł odnawialnych. Liczne nowości obejmują program zachęt dla inwestycji w odnawialne źródła energii.
Celem ustawy jest redukcja emisji dwutlenku węgla i zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych - powiedział minister energetyki Saša Mujović w parlamencie Czarnogóry, podały lokalne media.
Zauważył, że ustawa jest niezbędna do zakończenia 15. rozdziału negocjacji w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej. Termin przyjęcia upływa 31 grudnia 2022 r., wskazał minister. Mujović dodał, że Sekretariat Wspólnoty Energetycznej wydał pozytywną opinię na temat ustawy.
Warto zauważyć, że ministerstwo wcześniej stwierdziło , że ustawa wypełnia zobowiązania kraju wobec Wspólnoty Energetycznej w zakresie transpozycji i wdrożenia dyrektywy UE w sprawie odnawialnych źródeł energii (2018/2001).
Ustawa ma na celu wypełnienie zobowiązań wynikających z przystąpienia do UE
Minister wyjaśnił teraz, że intencją jest poprawa środowiska w taki sposób, aby umożliwić Czarnogórze jak najszybsze wypełnienie zobowiązań na drodze do UE. Obejmują one redukcję emisji CO2 i zwiększenie produkcji energii odnawialnej, dodał.
Mujović powiedział, że zgodnie z obecnym programem zachęt rząd musi kupować energię odnawialną. Państwowe przedsiębiorstwo energetyczne Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) pokryło dotychczas 85% funduszy, a reszta pochodziła od obywateli, jak twierdził.
Nowy system zachęt obniży wydatki obywateli
Zdaniem Mujovicia ustawa przewiduje nowy model zachęt, oparty na premiach rynkowych.
Podkreślił, że rząd nie będzie już zobowiązany do odłączania energii odnawialnej, co znacznie obniży koszty dla obywateli. Energia będzie sprzedawana na rynku, dodał Mujović.
Ustawa wprowadza również aukcje.
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), który doradzał rządowi, poinformował wcześniej, że spodziewa się, iż kraj uruchomi pierwsze aukcje energii odnawialnej do2025 r .


