W Gdańsku otwarto kolejną stację tankowania wodorem pod marką Neso. Jest to wspólny projekt Grupy Polsat Plus i ZE PAK, a stacja znajduje się przy ul. Jabłoniowej, w pobliżu trójmiejskiej obwodnicy.
Stacja Neso w Gdańsku jest już trzecią w Polsce. Pierwsza powstała w Warszawie, a druga na dworcu autobusowym w Rybniku.
Docelowo sieć stacji tankowania wodorem Neso będzie składać się z sześciu obiektów zlokalizowanych w różnych miastach Polski, takich jak Gdynia, Lublin i Wrocław. Budową stacji zajmuje się spółka PAK PCE Stacje H2.
Wodorowe autobusy dla Gdańska
Otwarcie gdańskiej stacji tankowania wodorem to ważny krok w kierunku rozwoju infrastruktury zeroemisyjnego transportu w Polsce.
Na stacji tankować będą mogły autobusy zasilane wodorem wyprodukowane przez Grupę Polsat Plus i ZE PAK dla Gdańska, a także samochody osobowe napędzane wodorem.
W Gdańsku autobusy wodorowe NesoBus, wyprodukowane w Świdniku, już wyjechały na ulice. Cztery autobusy zasilane zielonym wodorem zaczęły pracę na gdańskich liniach 29 lipca.
Do połowy września GAiT otrzyma kolejnych sześć autobusów NesoBus.
Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, podkreśla, że miasto konsekwentnie wprowadza do swojej floty pojazdy zeroemisyjne, a otwarcie stacji tankowania wodorem jest ważnym krokiem w tym kierunku.
NesoBus to 12-metrowy autobus o 93 miejscach, w tym 37 miejscach siedzących. W wyposażeniu autobusu znajdują się: Wi-Fi i dostęp do internetu 5G, gniazda USB do ładowania telefonów, system informacji dla pasażerów oraz monitoring autobusu 360 st.
GAiT wynajmuje autobusy wodorowe w ramach długoterminowej umowy z Grupą Polsat Plus. Umowa na 10 lat opiewa na 171 mln złotych i obejmuje pełną obsługę serwisową pojazdów.
Wodór - zielone i zeroemisyjne paliwo
Autobusy wodorowe emitują tylko parę wodną, dzięki czemu są w pełni zeroemisyjne. Nie emitują spalin ani szkodliwych substancji, takich jak CO2, tlenki azotu czy pyły PM2,5. Dodatkowo, oczyszczają powietrze podczas jazdy.
Wodór, na którym jeżdżą gdańskie autobusy, produkowany jest w polskiej elektrowni w Koninie i jest całkowicie pozyskiwany z odnawialnych źródeł energii.
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.


